Jakiś czas temu na Instagramie (jeśli jeszcze tam ze mną nie jesteś, to serdecznie zapraszam @mamaispolka) zapanował kosmos! Pokazywałam Wam różne propozycje książek wydawnictwa Usborne, dotyczące szeroko pojętego tematu wszechświata i astronomii. Sporo osób pisało do mnie potem z pytaniami, więc postanowiłam stworzyć dedykowany wpis na blogu.
Będzie krótko i treściwie, ale kosmicznie! Zapraszam do wpisu!
Grupa najmłodsza, 2+ i przedszkolaki
Peep inside Space – książka z serii Peep inside, bardzo fajna propozycja dla maluchów, ponieważ nie ma zbyt dużo tekstu, co pozwala łatwo utrzymać uwagę dziecka. Są też klapki, które małe dzieci uwielbiają podnosić, sprawdzając co się za nimi kryje. Książka głównie skupia się na życiu wokół stacji kosmicznej.
What are stars? – książka z serii Very First Questions and Answers, w małym formacie. Zawiera pierwsze łatwe pytania i odpowiedzi, które kryją się pod zamkniętymi okienkami. Pięknie ilustrowana, angażująca dziecko poprzez otwieranie okienek, odpowiada na wiele pytań związanych z gwiazdami.
What’s it like in space? – z serii First Questions and Answers, dla trochę starszych czytelników od tej pozycji powyżej, ale wciąż bez nadmiaru tekstu. Ciekawa pozycja dla przedszkolaków. Tematyka dotyczy ponownie życia w kosmosie oraz tego jak można się tam dostać i funkcjonować. Ponownie na zasadzie pytań i odpowiedzi, kryjących się pod okienkami.
Grupa średnia, wczesna podstawówka
Astronomy and Space Sticker Book – taka trochę Activity Book, choć ma bardzo dużo tekstu i informacji o kosmosie, układzie słonecznym, planetach. Naklejki są tu formą urozmaicenia pracy z tekstem. Miękka oprawa, realistyczne zdjęcia i ilustracje.
The Usborne book of the Moon – gratka dla miłośników Księżyca. Czytam ją razem z Nastką, bo ona właśnie do tego grona należy. Księżyc widzi wszędzie i potrafi czasem przeglądać książki tylko po to, żeby go tam znaleźć. W tej pozycji znajdziecie zarówno informacje o samym Księżycu, ale też informacje o wierzeniach, z nim związanych, o historii jego odkrywania, aż w końcu po wyprawy kosmiczne na Księżyc. Ciekawie ilustrowana, lekko w klimatach komiksowych, ma duży format (większy niż A4) i twardą oprawę.
Look Inside Space – z kultowej serii Look Inside, w której każda strona odkrywa coś fascynującego. Dużo tekstu i wiele okienek do otwierania, rozkładające się strony, specjalistyczne słownictwo. Idealna dla bardziej zaawansowanych czytelników i dzieci już dobrze znających język angielski.
Grupa najstarsza, nastolatki
See inside Space – seria See Inside to moim zdaniem najbardziej zaawansowana seria książek wydawnictwa Usborne w okienkami – zarówno pod względem trudności samego języka, jak i ilości informacji. Zawiera informacje o początkach wszechświata, jego budowie, życiu gwiazd i planet oraz fakty o obserwacji kosmosu czy krótką historię astronomii.
See inside Space Stations and other Spacecraft – zawiera mnóstwo ciekawych faktów o budowie statków i stacji kosmicznych, informacje o lądowaniu na Księżycu oraz misjach na Marsa. Znajdziecie tam dużo specjalistycznych słów z zakresu techniki budowania tych niesamowitych pojazdów i budowli.
100 things to know about Space – kosmos i astronomia w 100 naprawdę interesujących faktach i ciekawostkach! Dowiecie się z niej na przykład ile widać wschodów słońca na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz czy ktoś poleciał już w kosmos dalej niż Księżyc?
First Encyclopedia of Space – encyklopedia kosmosu z wieloma realistycznymi ilustracjami oraz zdjęciami i tzw. Quicklinks do dodatkowych faktów zamieszczonych na stronie internetowej. To fajne uzupełnienie kosmicznej biblioteczki – dzięki niej możemy rozszerzyć informacje znalezione w pozostałych książkach czy poszukać interesujących nas definicji.
Podobne wpisy: