Dwujęzyczność od początku – dlaczego warto?

Jakiś czas temu na moim profilu na Instagramie wróciłam do podstaw dwujęzyczności – dwujęzyczność i chęć dzielenia się naszymi doświadczeniami to jedna z przyczyn mojej bytności w social mediach. Chcę więc regularnie przybliżać moim obserwatorom właśnie to nasze doświadczenie, jak i wątpliwości, rady czy inspiracje, jak tę dwujęzyczność wprowadzać. 


Tym postem wracam jednocześnie do jednego z pierwszych wpisów, który pojawił się tu na blogu: Dwujęzyczność zamierzona – dlaczego mówimy do dziecka po angielsku? Z perspektywy czasu widzę, że to naprawdę dobry artykuł, więc zachęcam Cię do jego przeczytania! Ten wpis piszę po dwóch latach.


dwujęzyczność zamierzona


Nasza dwujęzyczność trwa już blisko 3 lata. Jak z perspektywy czasu widzę argumenty ZA wczesnym wprowadzaniem języka?


Wiem, że niektórzy dopiero stoją przed tą decyzją, dojrzewają do niej, mają wątpliwości. Może to właśnie Ty? A może pierwszy raz słyszysz o pojęciu dwujęzyczności zamierzonej i nie wiesz z czym to się je? Jeśli tak, to ponownie – odsyłam Cię do mojego pierwszego artykułu na ten temat: Dwujęzyczność zamierzona – dlaczego mówimy do dziecka po angielsku?


Mówię do dzieci po angielsku, ponieważ…

  • moim zdaniem nie ma lepszej i bardziej naturalnej metody nauki języka niż otaczanie nim dziecka w pierwszych latach życia. Ta nauka przychodzi dzieciom z ogromną łatwością. Tu wielki udział ma w tym faza wrażliwa na język, która przypada właśnie na pierwsze lata życia dziecka. Dziecko przyswaja język obcy (dla nas obcy) tak samo jak język ojczysty. Ono się go nie musi uczyć. Ono go chłonie.
  • to wspaniały prezent dla dziecka na przyszłość – to łatwość posługiwania się anglojęzycznymi materiałami, czytania anglojęzycznych książek, blogów, inspirowania się od najlepszych. To też brak barier w kontaktach z obcokrajowcami, łatwość wypowiadania się w innym języku.
  • to również oszczędność – pieniędzy i czasu – na dodatkowe lekcje, prze naście lat.
  • chcę zminimalizować strach przed mówieniem, popełnianiem błędów w innym języku.
  • chcę zachęcić do nauki kolejnych języków!
  • bez wątpienia ma to korzystny wpływ na rozwój mózgu, tworzenie się nowych połączeń neuronowych, ale też takie umiejętności jak elastyczność i wielozadaniowość.
  • sama na tym korzystam – nabrałam dużej płynności i pewności siebie mówiąc po angielsku każdego dnia.
  • uwielbiam język angielski!


Czy to wszystko?

Zalet dwujęzycznego wychowania jest zdecydowanie więcej, ale ja kierowałam się właśnie tymi, o których wspominam wyżej. Wszystkie były dla mnie ogromna motywacją! ❤️ I jak możecie zobaczyć na przykładzie dwóch ostatnich punktów – dwujęzyczność jest też sposobem na samorealizację i rozwój osobisty.

dwujęzyczność zamierzona

Nie zapominam jednocześnie o jeszcze jednym ważnym aspekcie! Dwujęzyczność zamierzona zrzesza w Polsce grupę wspaniałych rodziców, którzy każdego dnia dzielą się swoimi doświadczeniami w sieci, na grupach. Motywują się wzajemnie, tworzą darmowe lub płatne materiały. Polecają i sprzedają książki. Wprowadzenie dwujęzyczności w domu jest w pewnym sensie bardzo komfortowe – pomoc, wsparcie i inspiracja jest na wyciągnięcie ręki.

Skorzystaj z tego!