„Jak się dzielić, współpracować i sobie pomagać?” – recenzja nowości z serii „Dlaczego? Kiedy? Jak?”

W naszym rodzinno-dziecięcym życiu od kilku miesięcy pojawia się coraz więcej poważnych tematów. Anastazja już dawno wkroczyła w wiek pytań: dlaczego? Po co? Ostatnio te pytania są jednak coraz bardziej świadome, a oprócz nich pojawia się również własna refleksja i samodzielne szukanie odpowiedzi. Niektóre wnioski i kojarzenie faktów zwalają nas z nóg. 

Te rozmowy są cudowne, ale są jednoczenie… coraz bardziej wymagające dla nas, rodziców. Anastazja bierze je mocno do siebie, więc staramy się, by to co jej przekazujemy było przemyślane i wartościowe. Bo wiemy, że to, co teraz jej przekazujemy, kształtuje jej charakter i wartości na całe przyszłe życie.

Szukamy, czytamy, próbujemy i cały czas się uczymy, jak rozmawiać z tym małym człowiekiem. I dziś chcę pokazać Wam książkę dla dzieci, która z powodzeniem w tematach, które porusza, mogłaby zastąpić niejeden poradnik dla rodziców. Ubiera niezwykle ważne treści w proste przekazy, które trafiają do serca zarówno tych młodszych, jak i starszych.

Jak się dzielić

„Jak się dzielić, współpracować i sobie pomagać?”  – nowość z serii „Dlaczego? Kiedy? Jak?”

Czy znacie serię „Dlaczego? Kiedy? Jak?” 

Na polskim rynku pojawiła się ona niedawno, za sprawą Wydawnictwa SAM, choć na rynku europejskim cieszy się już dużą rozpoznawalnością.

Obecnie trwa przedsprzedaż dwóch nowych fantastycznych tytułów z tej serii. [Poniżej znajdziecie więcej informacji na ten temat.] Z racji tego, że mam przyjemność być ambasadorką wydawnictwa, już teraz mam możliwość zapoznania się z tymi pozycjami i napisania dla Was tej recenzji. 

Gdy tylko zobaczyłam tytuł: „Jak się dzielić, współpracować i sobie pomagać?” z serii „Dlaczego? Kiedy? Jak? JUNIOR” (seria dedykowana dzieciom 2+), wiedziałam, że stanie się ona jedną z tych książek, która wzbudzi pytania, rozmowy, emocje… czy miałam rację?

Zdecydowanie tak! Chyba nigdy żadna pozycja nie skłoniła Anastazji do przywoływania tak wielu sytuacji z życia. Cudownym było obserwować te szerokie oczy, patrzące z  zapałem na ilustracje w książce i analizujące, to co czytam. I słuchać tego rozemocjonowanego głosu. Tej książki się nie czyta. O tej książce się rozmawia! I co to są za rozmowy… również i mnie niejednokrotnie skłoniły do refleksji.

Nie zapominajmy przy tym o świetnej formie tej książki – grube strony na spirali są bardzo wygodne w czytaniu, a sama książka wypełniona jest tym, czym dzieci lubią najbardziej – pełnymi odpowiedzi okienkami! Do tego przyjemne dla oka, realistyczne ilustracje, odzwierciedlające to, co czytamy.

„Jak się dzielić, współpracować i sobie pomagać?” – co znajdziecie w środku?

Pozwólcie, że przytoczę kilka zdań z tej pozycji:

„Kiedy jesteśmy otwarci i uważni na potrzeby innych osób z naszego otoczenia i się wspieramy, wówczas przebywanie razem, staje się przyjemniejsze.”

Uważność, empatia, wrażliwość…

Jak się dzielić

„Ty też nie musisz się wszystkim dzielić.”

Dzielenie się jest fajne! Ale każdy z nas ma rzeczy, którymi nie chce i nie musi się dzielić.

„Jeśli kogoś zdenerwujesz (…) możesz go przeprosić. To otwiera drogę do zgody.”

Słowo klucz: „możesz”. Uczmy dzieci przepraszać poprzez własny przykład i zrozumienie sytuacji, a nie wymuszanie i mówienie pustych słów.

„Jak się dzielić, współpracować i sobie pomagać?” w obrazkowy i naprawdę prosty, ale bardzo taktowny sposób (biorący pod uwagę uczucia różnych osób) pokazuje, jak postępować w sytuacjach delikatnych, trudnych dla dziecka. Trudnych, bo dotykających uczuć innych osób, wymagających cierpliwości, zrozumienia sytuacji i taktu. Tych wszystkich rzeczy, których mały człowiek, wchodząc w relacje społeczne, dopiero się uczy. 

Jak się dzielić

Na jakie pytania znajdziecie odpowiedzi w książce?

  • Jak funkcjonujemy w grupie?
  • Czym się dzielimy?
  • Po co są zasady?
  • Jak szukać kompromisów?
  • Co można zrobić po kłótni?
  • Czego nie należy robić?
  • Jak można pomagać innym?
  • Jak wspierać inne osoby?

Śmiem twierdzić, że to książka pewniak. Taka, która zachwyci i dziecko i dorosłego. I która nie tylko podpowie maluchowi, jak się zachować, ale i rodzicowi, jak ze swoimi dziećmi rozmawiać i jak je wspierać, w tych wymagających chwilach. 

Jak się dzielić

PRZEDSPRZEDAŻ „Dlaczego? Kiedy? Jak?”

Obecnie na stronie Wydawnictwa SAM trwa przedsprzedaż dwóch tytułów:

  • Jak się dzielić, współpracować i sobie pomagać?
  • Odkryj kosmos.

I z tej okazji wydawnictwo przygotowało dla Was kod rabatowy SAM10, dający aż -20% na WSZYSTKIE książki dla dzieci, które znajdują się w sklepie. 

Oprócz tytułów z serii „Dlaczego? Kiedy? Jak?” polecam Waszej szczególnej uwadze „Skąd pochodzi nasze jedzenie?”, wielkie kartonowe księgi (do jednej z nich przygotowałam nawet karty do pobrania i zwroty po angielsku), czy „Moje pierwsze podróże samolotem”.

Znacie książki Wydawnictwa SAM? 🙂