Cykl rozwojowy – uniwersalna podkładka DIY

Powiem Wam w sekrecie, że mama małego bzika na punkcie… cykli rozwojowych zwierząt i owadów. Jest w nich coś niesamowicie przyciągającego! Dlatego pieczołowicie zbieram kolejne zestawy, których na ten moment mamy 6. Bez dwóch zdań najpiękniejszy jest dla mnie cykl rozwojowy pszczoły, ale inne też budzą we mnie ekscytację!


Praca z cyklami rozwojowymi to piękne wprowadzenie dzieci w świat zwierząt, ale też okazja do porozmawiania o cykliczności życia. Cykle wspaniale też pokazują zmienność, dojrzewanie, różnorodność, ale przy tym – pewne schematy zachodzące w przyrodzie. Spójrzcie tylko jak wiele owadów przechodzi przez kolejne stadia: jajka, larwa, poczwarka, dorosły owad.


cykl rozwojowy

Wydaje mi się, że będę w domu dość często korzystać z figurek cykli, dlatego postanowiłam stworzyć fajną bazę do pracy z nimi. Ekspresową i dość ekonomiczną w przygotowaniu, uniwersalną – do pracy zarówno z figurkami, ale też na przykład zalaminowanymi kartami z cyklem rozwojowym czy puzzlami. Do tego estetyczną i bardzo minimalistyczną, która przy okazji będzie ładnym dodatkiem na półkę z pomocami. Wykonaną na sklejce, więc o bardzo naturalnym wyglądzie. Mając potrzebne materiały – do przygotowania w 5 minut.


Cykl rozwojowy – wykonanie


Do wykonania podkładki do zabawy z cyklami rozwojowymi potrzebujecie:


  • Kawałka sklejki, u mnie wymiary 25×25 cm (wykorzystałam jeden z paneli, który pozostał mi po ścieżce sensorycznej)
  • Markera – ja wykorzystałam złoty marki Sharpie – pięknie się wkomponował kolorystycznie, od razu był suchy i nic się nie rozmazywał. To są markery do różnych powierzchni.

Narysowałam 4 strzałki (tyle zwykle jest faz rozwojowych na różnych kartach czy wśród figurek) i dodałam napis. To wszystko 🙂


Nie rozpisuję się, zapraszam do galerii zdjęć z wykorzystaniem różnych cykli i materiałów. Na zdjęciach możecie zobaczyć figurki cykli rozwojowych z firmy Safari Ltd. (zakupione w większości na AliExpress), części z układanki „Do biedronki przyszedł żuk” od Stuka Puka, książki „My very first Animals book” i „My very first Seas and Oceans book” wyd. Usborne, literki od Drewniane Kuiki oraz woreczek z Różowej Wieży.


Cykl rozwojowy – galeria inspiracji


cykl rozwojowy motyla
cykl rozwojowy żaby
cykl rozwojowy
cykl rozwojowy pszczoły

Jak Wam się podoba? Ja jestem bardzo zadowolona z efektu! ☺️


Pozostałe projekty DIY: