Angielskie książki dla dzieci – doświadczanie natury

Dziś przychodzę do Was z propozycją pięciu książek, które są cudowną i bardzo rozwijającą propozycją dla miłośników odkrywania i obserwowania natury. To angielskie książki, które zachwyciły mnie treścią, językiem i ilustracjami! Nie są to czytelnicze propozycje z suchymi informacjami, ale książki z pomysłami, jak poprzez doświadczanie obserwować przyrodę. Na co zwrócić uwagę, by odróżnić od siebie poszczególne gatunki zwierząt i roślin? Dlaczego sarny mają taki kształt uszu? Czym są owady minujące i jak dostrzec ich działalność w przyrodzie? Opisane przeze mnie książki są piękną pomocą w odpowiadaniu na te pytania. Pokuszę się o stwierdzenie, że to książki idealne dla osób, wychowujących dzieci zgodnie z pedagogiką Montessori.


angielskie książki

I wiecie… tak przygotowując ten wpis, przepadłam. Mam ochotę wyjść do lasu szukać gniazd, uczyć się na nowo drzew, poznawać przyrodę. To nigdy nie był mój konik, a teraz czuję się jak łaknące wiedzy dziecko! Nie czując się zbyt pewnie w tym temacie bardzo obawiałam się też łączenia edukacji przyrodniczej z dwujęzycznością. Ciężko mi przekazać tę wiedzę w języku polskim, a co dopiero w angielskim. I tu znowu się przekonuję, jak wspaniałą pomocą dla mnie są i będą angielskie książki. To najlepsza skarbnica wiedzy w zakresie słownictwa, określania zdarzeń, procesów… Czeka mnie wiele nauki, ale z tak pięknymi książkami to będzie przyjemność 🙂 A zaczynam już dziś!


angielskie książki

Co wyróżnia te angielskie książki?


 • realistyczne i piękne rysunki
 • specjalistyczne słownictwo – to moim zdaniem bardzo dobra cecha! Dzieci chłoną jak gąbka, te skomplikowane zwroty i nazwy też, więc nie musimy upraszczać i zamiast „klon”, mówić „drzewo”, a jaskółkę określać mianem „ptak”. Nie unikajmy konkretyzowania słów przy dzieciach i jeśli tylko znamy gatunek drzewa czy rośliny, nazwijmy ją.
 • książki poruszają takie zagadnienia, że w sposób kompleksowy wprowadzają dziecko w świat natury (więcej o tym przy poszczególnych pozycjach).
 • nie są to książki tylko do postawienia na półce jako atlasy natury czy do sprawdzenia nazwy drzewa – to książki do zabrania na łono natury i naukę jej poprzez doświadczanie, poszukiwanie i poznawanie wszystkimi zmysłami.

Zestaw dla młodszych dzieci, wiek 3+


My First Outdoor Book – nowość w ofercie wyd. Usborne


Ta książka to wspaniały wstęp do postawienia pierwszych kroków w obserwowaniu natury. Książka daje m.in. propozycje zabaw na plaży, w deszczu, pokazuje jakie są rodzaje płatków śniegu i jak samemu można je obserwować. Opisuje też ślady, po których można poszukiwać obecności zwierząt. My First Outdoor Book wprowadza również w tematy dotyczące rozpoznawania chmur, obserwowania księżyca czy kwitnienia kwiatów.
Co wyróżnia tę pozycję?


 • grubsze, twarde strony,
 • kolorowe, skierowane do młodszych dzieci ilustracje, ale w dalszym ciągu realistyczne i na pewno przyciągające wzrok młodych czytelników,
 • adekwatna do wieku ilość informacji,
 • tzw. quicklinks, będące uzupełnieniem treści zawartych w książce.

Liczba stron: 30
Link do książki: “My first outdoor book” at Usborne Books at Home Organisers


Little Children’s Nature Activity Book


Gdy już wrócicie z dziećmi do domu, wyciągnijcie tę Activity Book i z jej pomocą utrwalcie doświadczenia poznane na łonie natury 🙂Co wyróżnia tę pozycję?


 • różnorodne ćwiczenia, dostosowane do wieku,
 • kreatywne propozycje na aktywności (malowanie patyków, tworzenie obrazów z liści, gry logiczne, matematyczne),
 • naklejki – te podobno młodsze dzieci uwielbiają!

Liczba stron: 64 + 4 strony z naklejkami
Link do książki: “Little children’s nature activity book” at Usborne Books at Home Organisers


Zestaw dla starszych dzieci, wiek 6+


Woodland Book


książki usborne

To wspaniale ilustrowany przewodnik po lesie, jego zapachach, odgłosach, faunie i florze… Książka prowadzi czytelnika przez zakamarki lasu w taki sposób, by jak najwięcej doświadczył, usłyszał, zobaczył. Zachęca do wyjścia z domu i poznania tego wszystkiego przez obserwację.


książki usborne

Co wyróżnia tę pozycję?


 • poznawanie lasu w trakcie kolejnych pór roku,
 • przepiękne bajkowe, ale realistyczne ilustracje,
 • pisana czcionka, która sprawia, że książkę czyta się jak dziennik,
 • bardzo bogate słownictwo angielskie, wiele ciekawych przymiotników i rzeczowników.

Liczba stron: 64
Link: Woodland Book


Nature Activity Book


angielskie książki
angielskie książki

To podobna propozycja do Little Children’s Nature Activity Book, jednak przeznaczona dla starszych dzieci. To ponownie – fajne uzupełnienie książki nasyconej treścią i wiedzą, gdzie można ugruntować zdobytą wiedzę. Jest tu więcej tekstu, zadania i aktywności są bardziej wymagające – idealne dla dzieci, które już same pracują z tekstem.


Liczba stron: 80
Link: Nature Activity Book


Big Picture Book Outdoors


Ta pozycja nada się zarówno dla starszych, jak i młodszych dzieci. To swojego rodzaju atlas przyrodniczy, ale wykonany w taki sposób, że przegląda się go jak najpiękniejszy album. Myślę, że to piękne uzupełnienie dwóch powyższych zestawów.W dzisiejszym wpisie (jak i pewnie w wielu przyszłych) proponuję książki wyłącznie wydawnictwa Usborne, które jest moim ukochanym jeśli chodzi o angielskie książki i właśnie je najlepiej znam. Jak niektórzy pewnie wiedzą, zajmuję się też ich sprzedażą . Nie oznacza to jednak, że nie ma innych równie wartościowych pozycji – jestem pewna, że jest wiele rewelacyjnych książek innych wydawnictw i bardzo chętnie je poznam! Podzielcie się więc swoimi ulubieńcami 🙂


A jeśli jesteście zainteresowani kupnem powyższych pozycji, to na hasło „natura2019” macie u mnie na nie 10% zniżki 🙂 Zamówienia możecie składać na FB @mamaispolka oraz mailowo: kontakt@mamaispolka.pl

Inne wpisy dot. angielskich książek: